top of page

KLASİK MEKANİK VE FAZ UZAYI NEDİR?

Güncelleme tarihi: 4 Nis

Halk arasında ve popüler bilim takipçileri arasında eksik veya yanlış bilinen bazı durumlar vardır. Bunlar arasında kuşkusuz fizik var. Ne demek istiyorsun diyebilirsiniz. Biraz daha açalım. Bu söylediklerim arasında kuşkusuz en önemlilerinden biri bilimim yanlışlanabilirliği ve doğruluk payı. Bazı insanlar bilimi kesin ve net bir şekilde doğru sayarken kimisi bu bilgiler değişebilir diyerek göz ardı ediyor aslında burada daha çok teorik fizikle alakalı kısma dokunmak istiyorum. Bunun sayesinde hem fiziğin nasıl işlediğini hem klasik mekaniğin sınırlarını öğrenebiliriz .

Einstein genel görelilik kuramını ortaya attığında elimizde artık yerçekimi dene olguya karşı çok daha dağlam bir silah vardı. Üstelik bu kuram girdiği her sınavı geçmiş ve her testte doğru sonuç vermişti ama hani newton bulmuştu diyebilirsiniz. Aslında newtonnun ortaya yerçekimi kuramı hiçbir yere gitmedi sadece eksikti ve kendi sınırları içerisinde çok iyi çalışıyor yada kuantum mekaniği kendi sınırlarında iyi çalışıyor. Kuantum mekaniğini bizim makro dünyaya uyguladığımızda malesef doğru sonuçlar vermiyor tıpkı genel görelilikte einstein bize çok iyi bir kuram verdi ama yüksek ihtimalle o da eksik çünkü kuantum seviyesinde kütleçekimini açıklayamıyor.

KLASİK MEKANİK NEDİR ?


Peki klasik mekanik nedir? neden bu kadar önemli.

çoğunuz muhtemelen f= m.a newton yasasını duymuştur işte klasik mekanik cisimlerin bu tür cisimlerin hareket denklemlerini veren fizik alanıdır.

klasik mekanik newton yasları lagranien ve hamiltonyen gibi denklemlerden oluşur.


KLASİK MEKANİK SINIRLARINA NELER DAHİLDİR?


Yukarıda bahsettiğmiz gibi fizik denklemlerinin birer sınırı vardır. Klasik mekanikte bunlar biri. Klasik mekaniğin gelişen ilk fizik olduğunu unutmayın bunları geliştirirken henüz atomla ilgili neredeyse hiç bilgimiz yoktu uzaya yeni yeni teleskoplarla kapı aralıyorduk doğal olarak geliştirdiğimiz denklemler tamamen algılayabildiğimiz dünyanın fiziği yani algılayabildiğimiz hız, kütle, zaman vs.

Klasik mekanik makro büyüklükte ve düşük hızlarda sonuç verir bize.


FAZ UZAYI NEDİR?Faz uzayi bir cismin konum ve hızını kullanarak oluşturduumuz grafiktir yani şu konumda şu hızdadır demek. Niçin konum ve hız derseniz çünkü bir cismin konum ve hızını yüzde yüz doğrulukla bilirseniz o cisim hakkında herşeyi bilirsiniz enerji momentum vs.


KLASİK MEKANİK NERELERDE KULLANILIR?


Aslında bu sorunun cevabı epey kolay diyebilirim çünkü biraz önce söylediğim gibi klasik mekanik biyolojik olarak yaradılış ölçülerimize göre uygun boyutlarda olanları açıklar kısacası arabalardan uçaklara neredeyse bütün teknolojilerde bu denklemler kullanırız. Yaptığımız teknolojiler ne özel göreliliği hesaba katacak kadar hızlı ne genel göreliliği hesaba katacak kadar yüksek kütlelli nede kuantum mekaniğiyle açıklayabilecek kadar küçükler.

yazar : harun çevik
12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page